top of page

Vlhko v domě

Koukám z okna na bažinu, která byla loukou, než zamrzlo a nasněžilo. Teď sníh roztál a nejspíš se tady začne roztahovat, jak už jsme si poslední léta zvykly, vlhká a bahnitá zima.

Na podzim sázené stromy to přivítají a lačně užívají přebytek životodárné tekutiny v zemi i vzduchu. Zakořeňují a sžívají se s místem svého nového života.

Když se můj pohled odlepí od mladých stromků, zaujme ho pár drobných černých teček hned na zdi vedle okna. Jsem v prvním patře, a přesto už mě navštívila kamarádka plíseň. Pro ni tvoří životodárnou energii mikrosystém starého kamenného domu, který jsem, jako dobrý hospodář utěsnil proti vnějším (přírodním) vlivům. Nová okna, izolovaná půda a ekologické vytápění tepelným čerpadlem. Drenáž kolem domu ho zemní vlhkosti nezbavila, a tak uvažuji o chemickém utěsnění – injektáži.

Je zajímavé, jak se v posledních desítkách let stává starší dům, tak nějak automaticky i domem vlhkým. Zimy byly historicky mrazivé a suché, teď jsou mlhavé a vlhké. Teplota navštěvuje záporné hodnoty jen občas, a tak vlhkost bere útokem jakýkoliv porézní materiál. Tepelnému čerpadlu stačí v dobře utěsněném domě jen temperovat, tak chybí živé teplo. Větrat je fajn, ale od vlhkosti to v této fázi nepomůže.

Podívám se zase ven, jen víc vlevo. Soused má studnu snad s posledním ručním a funkčním čerpadlem ve vsi (už jako malého kluka mě fascinoval ten jednoduchý a funkční mechanismus).

Když ten dům kdysi kupoval, nasázel na jeho severní stranu, a pak podél celého pozemku hustý smíšený větrolam, několik metrů široký. U stodoly má snad stoletou, pravidelně a bohatě plodící hrušeň a na jižní stranu domu zasadil předloni meruňku. Nevím, jak to dělá, ale meruňka má snad metrové roční přírůstky.

Celou stranu domu směrem ke mně, má obloženou dřevem k topením. Kdysi jsem mu dřevo pomáhal řezat, a nahlas jsem vyjádřil pochybnost, že zeď za dřevem zůstane suchá. Nejen, že zůstala suchá zeď, ale suchý je celý dům, hodin denně.

Měl jsem za to, že utěsnit dům a snížit uhlíkovou zátěž je v zájmu nás lidí.

Když všechny investice do domu zhodnotím, tak jsem podpořil strojírenský a chemický průmysl nebo stavebnictví, stálo to dost peněz a mám tu vlhko a plísně.

Kdybych začínal teď, dám k domu určitě několik stromů, co zakořeňují do hloubky, ideálně ovocných. Stará špaletová okna bych asi jen nechal repasovat, vždyť v zimě fungovala jako perfektní lednička. A hlavně bych si nechal po domě rozvézt teplo z krbových kamen. Žijeme přece v pásmu bučin a který dřevem se topí lépe. Ráno bych se asi přioblékl, ale dýchal bych čistý vzduch.

Když bych se rozhodl obnovit i starou studnu, byl by to jen užitečný bonus.

Nejsem schopen vypočítat svou uhlíkovou stopu, tak mi snad zůstane alespoň možnost svobodně vybrat cestu, kterou chci jít. Radek Vlasák 17.12.2023

bottom of page